Alerjik rinite neden olan polenlerden nasıl kaçınılır?

Dünyada polen alerjisi olan milyonlarca insan için ilkbahar ve yaz ayları sıkıntılı dönemlerdir. Değil yeşil alanlara gitmek, evden dışarı çıkmak bile polenlere maruz kalan hastalarda alerjik yakınmaları başlatabilir. Polen alerjisi olan hastalarımızın, duyarlı oldukları polenlerin havada yoğun olarak bulunduğu haftalarda;

-gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarıklık,

-burunda kaşıntı, akıntı,

-tıkanıklık ve hapşırık gibi şikâyetleri olur; sadece polen alerjisi olanlarda polen dönemi geçince şikâyetler de ortadan kalkar. Polen sezonu boyunca havadaki polenlerin yoğunluğu aynı değildir; günden güne ve hatta gün içinde değişiklik gösterebilir. Polen alerjisi olan insanların dışarı çıkacakları zamanları buna göre ayarlaması yakınmaların azalmasına yardımcı olacaktır. Genellikle, ortalama bir günde polenlerin havadaki yoğunluğu sabah saatlerinde artmaya başlar; öğleye doğru zirve yapar ve sonra gittikçe azalır. Polenlerin gün içinde en düşük yoğunlukta olduğu saatler ise güneş doğmadan önceki dönem ve akşam saatleridir. Ancak bu değişimin görece olduğu da akılda tutulmalıdır. Polen yoğunluğunun diğer günlere göre çok daha fazla olduğu günlerde, polenlerin gün içinde azaldığı saatlerde bile yoğunluğu ve dolayısıyla alerjisi olanlara etkisi çok olabilir. Havadaki polen yoğunluğu meteorolojik koşullardan da etkilenir. Rüzgârlı havalarda polenlerin havada kalma süreleri ve yayılma alanları artar; yağmurlu havalarda ise havadaki polen yoğunluğunda çok belirgin düşüşler olur.

Polen alerjisi olanların imkân varsa yaşadıkları şehirdeki polen ölçümlerini ve uyarıları takip etmeleri önerilir. Günlük işlerini planlarken de, dışarıda olacakları saatleri havadaki polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlara denk getirmeleri önerilir. Aynı şekilde, evlerini havalandıracakları saatleri de bu şekilde seçmeleri uygun olacaktır. Diğer zamanlarda dışarı çıkmak zorunda kalındığında polenlerden korunmak için geniş gözlükler, gerektiğinde mekanik bariyer etkisi sağlayan burun jelleri kullanılabilir; gün içinde ara ara yüz yıkanarak yapışan polenleri uzaklaştırılabilir. Eve dönüldüğünde polenlerin giysilere ve ayakkabılara yapışmış olacağı akılda tutulmalıdır. Dolayısıyla ayakkabıların evin dışında çıkarılması, giysilerin eve gelindiğinde beklemeden değiştirilmesi ve duş alarak vücuda yapışan polenlerin uzaklaştırılması faydalı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir